Köp The Falconeer: Revolution Remaster PC
Plattform:
Plattform:
Var man köper
-
The Falconeer: Revolution Remaster PC Steam CD Key
Kinguin4.6âąAktivera pĂ„: SteamâąStandard3.37 kr Se erbjudande -
The Falconeer: Revolution Remaster Standard Edition Steam CD Key
K4G3.8âąAktivera pĂ„: SteamâąStandard4.56 kr Se erbjudande -
The Falconeer Revolution Remaster (PC)
Difmark4âąAktivera pĂ„: Ej angivetâąStandard
6.24 kr Se erbjudande -
The Falconeer: Revolution Remaster
YUPLAY4.7âąAktivera pĂ„: Ej angivetâąStandard
8.42 kr Se erbjudande-96% 221.70 kr -
The Falconeer: Revolution Remaster (PC) - Steam Key - GLOBAL
G2A.COM4âąAktivera pĂ„: SteamâąStandard14.97 kr Se erbjudande-10% 16.65 kr -
The Falconeer: Revolution Remaster (PC) - Steam Key - GLOBAL
G2A.COM4âąAktivera pĂ„: SteamâąStandard15.56 kr Se erbjudande-10% 17.34 kr -
The Falconeer: Revolution Remaster (PC) - Steam Key - EUROPE
G2A.COM4âąAktivera pĂ„: SteamâąStandard19.72 kr Se erbjudande-9% 21.80 kr -
The Falconeer: Revolution Remaster (PC) - Steam Key - EUROPE
G2A.COM4âąAktivera pĂ„: SteamâąStandard19.82 kr Se erbjudande-10% 22.00 kr -
The Falconeer: Revolution Remaster (PC) - Epic Games Account - GLOBAL
G2A.COM4âąAktivera pĂ„: Epic Games StoreâąStandard26.66 kr Se erbjudande-9% 29.53 kr -
The Falconeer: Revolution Remaster (PC) - Steam Key - CIS
G2A.COM4âąAktivera pĂ„: SteamâąStandard133.50 kr Se erbjudande-9% 148.26 kr -
The Falconeer: Revolution Remaster
Fanatical4.6âąAktivera pĂ„: Ej angivetâąStandard198.11 kr Se erbjudande -
The Falconeer
Aktivera pĂ„: SteamâąStandard198.11 kr Se erbjudande -
The Falconeer: Revolution Remaster (PC) - Steam Gift - EUROPE
G2A.COM4âąAktivera pĂ„: SteamâąStandard241.72 kr Se erbjudande-9% 268.58 kr -
The Falconeer: Revolution Remaster (PC) - Steam Gift - GLOBAL
G2A.COM4âąAktivera pĂ„: SteamâąStandard241.72 kr Se erbjudande-9% 268.58 kr
Om The Falconeer: Revolution Remaster
REMASTER OUT NOW! FREE as an update for all STEAM Falconeer owners.
The Falconeer has received a major Remaster refresh for all steam users recently. This brings it up in quality to Bulwark and future games. Sadly I didn't have the means to also remaster the VR version, but this is still a possibility in the future, consider supporting this solodev franchise of experimental games by following or wishlisting any of my other games and hopefully I can revisit the Falconeer again for another major upgrade..Â
You take on the role of Falconeer, a powerful airborne warrior traversing a vast oceanic world torn apart by generations of poisonous decisions and dissent. Throughout multiple campaigns, you will experience life from many different perspectives and loyalties as you embark on a journey of discovery, and solve the mystery of the Ursee, its people and history.
Progress through perilous missions and side quests, wielding your lightning caster to protect ships against pirates, kraken and other threats. Dive through the deep ocean depths, soar above the clouds to do battle with giant crab cities or engage in furious dogfights against the mysterious Mancer Order that controls and regulates technology.
TAKE TO THE SKIES
Experience the free-flying escapism of flying a giant warbird across a stunning open world.
EXPLORE AN INCREDIBLE UNIVERSE
Discover a vast oceanic world filled with lost myths and breathtaking landscapes.
FRENTIC AERIAL COMBAT
Soar above the clouds and engage in spectacular aerial dogfights.
RIVAL FACTIONS
Join and support your faction, taking on missions that may change the fate of your comrades as well as your own.
MULTIPLE CAMPAIGNS
Experience life as a Falconeer from many different perspectives.
UPGRADE YOUR MOUNT
Survive and earn splinters to improve your gear and mount.
FULLY VOICED
An incredible voice cast brings to life the world within the Falconeer.
SOUNDS OF THE URSEE
Immerse yourself in the world of The Falconeer with an award-winning soundtrack.
TOMAS SALA
The Falconeer is the sole vision of maverick independent developer, Tomas Sala.
3D VR
The Falconeer in VR expands the boundaries of the Great Ursee offering fully immersive views of the oceanic world.
Specifikationer
- EnspelarlÀge
- Xbox Series X|S
- Linux
- Windows
- SteamVR
- Xbox One
Systemkrav
Windows
Minimum
- Operativsystem: Windows 10 32bit
- Processor: Intel Core i3 or equivalent AMD
- Minne: 8 GB RAM
- Grafik: Intel Arc A380. or Nvidia GTX 1650 or AMD RX 6400 for 1080p60
- DirectX: Version 11
- Lagringsutrymme: 6 GB ledigt utrymme
- Ljudkort: DirectX Compatible
- VR Support: A XBOX or PS4(5) CONTROLLER IS REQUIRED FOR VR (no native support for VR controllers)
Rekommenderat
- Operativsystem: Windows 11 64bit
- Processor: Intel Core i5 or equivalent AMD
- Minne: 16 GB RAM
- Grafik: Nvidia RTX3080 or AMD RX 7800 XT for 4K60
- DirectX: Version 11
- Lagringsutrymme: 6 GB ledigt utrymme
- Ljudkort: DirectX Compatible
- VR Support: A XBOX or PS4(5) CONTROLLER IS REQUIRED FOR VR (no native support for VR controllers)
Linux
Minimum
- Operativsystem: Proton 9
- Processor: Intel Core i3 or equivalent AMD
- Minne: 8 GB RAM
- Grafik: Intel Arc A380. or Nvidia GTX 1650 or AMD RX 6400
- Lagringsutrymme: 6 GB ledigt utrymme
- VR Support: Only GAME CONTROLLERS are supported, no VR controllers. Most VR displays supported
- Ytterligare information: Microsoft Xbox Controller for WindowsÂź (or equivalent) is recommended.
Rekommenderat
- Operativsystem: Proton 9
- Processor: Intel Core i5 or equivalent AMD
- Minne: 16 GB RAM
- Grafik: Nvidia RTX3080 or AMD RX 7800 XT
- Lagringsutrymme: 6 GB ledigt utrymme
- VR Support: Only GAME CONTROLLERS are supported, no VR controllers. Most VR displays supported
- Ytterligare information: Microsoft Xbox Controller for WindowsÂź (or equivalent) is recommended.
Liknande spel
Prishistorik
Vanliga frÄgor om The Falconeer: Revolution Remaster
Vad Àr det lÀgsta priset för en Steam-nyckel till The Falconeer: Revolution Remaster?
Den billigaste inlösningsbara Steam-nyckel som finns listad kostar just nu 3.37 kr hos Kinguin. Priserna kontrollerades senast 24 oktober 2026.
Visa nyckelerbjudandenVad Àr skillnaden mellan nyckel- och kontoerbjudanden för The Falconeer: Revolution Remaster?
Gamescade listar just nu 13 inlösningsbara nycklar och 1 kontoerbjudande. En nyckel löses in pÄ ditt eget konto, medan ett kontoerbjudande ger Ätkomst till ett separat konto som innehÄller spelet.
Visa nyckelerbjudandenVilka Àr PC-systemkraven för The Falconeer: Revolution Remaster?
Minimikraven för PC-versionen av The Falconeer: Revolution Remaster omfattar en Intel Core i3 or equivalent AMD-processor, 8 GB RAM, en GPU med Intel Arc A380. or Nvidia GTX 1650 or AMD RX 6400 for 1080p60 och 6 GB ledigt lagringsutrymme. Se de fullstÀndiga kraven nedan.
Vilket Àr lanseringsdatumet för The Falconeer: Revolution Remaster?
The Falconeer: Revolution Remaster slÀpptes 10 november 2020.
Ăr The Falconeer: Revolution Remaster ett enspelar-, flerspelar- eller samarbetsspel?
The Falconeer: Revolution Remaster Àr listat som ett enspelarspel. Inga flerspelar- eller samarbetslÀgen finns listade just nu.
Var kan erbjudanden för The Falconeer: Revolution Remaster aktiveras?
Aktuella nyckelerbjudanden för The Falconeer: Revolution Remaster kan aktiveras pÄ Steam. Kontrollera regionsbegrÀnsningar pÄ ÄterförsÀljarens sida innan du köper.
Vilka plattformar har aktiva erbjudanden för The Falconeer: Revolution Remaster?
Gamescade listar just nu aktiva erbjudanden för The Falconeer: Revolution Remaster pÄ PC, Xbox One och Xbox Series.
Hur lÄng tid tar det att klara The Falconeer: Revolution Remaster?
En vanlig genomspelning tar ungefÀr 12 timmar. Att klara allt tar ungefÀr 15 timmar.
Logga in för att fÄ e-postaviseringar nÀr du bevakar priser